Životné jubileum prof. RNDr. Anny Tirpákovej, CSc.

V apríli 2024 sa prof. RNDr. Anna Tirpáková, CSc., rodená Babuliaková, dožíva okrúhleho životného jubilea. Profesorka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre je dušou i mysľou matematička a pedagogička, v súkromí milujúca matka ako i stará mama, vždy ochotná pomôcť nielen s matematickým problémom.
Profesorka Tirpáková sa narodila 18. apríla 1954 v Čadci, kde vyrastala a aj absolvovala Strednú všeobecnovzdelávaciu školu. Po maturite sa rozhodla pre štúdium matematiky a fyziky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po úspešnom ukončení štúdia pôsobila ako stredoškolská učiteľka na SOU vojenskom v Nitre.
Jej vedecká kariéra začala v roku 1980 v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Nitre. V tom isto roku získala akademický titul RNDr. v Teórii vyučovania matematiky na MFF UK v Bratislave. Vedecká hodnosť CSc. jej bola udelená v roku 1990 vo vednom odbore Pravdepodobnosť a matematická štatistika na MFF UK v Bratislave. Dizertačná práca „Príspevok k teórii pravdepodobnosti na F-kvantových priestoroch“ bola venovaná fuzzy modifikáciám niektorých pojmov z teórie pravdepodobnosti.
V roku 1990 prijala miesto vedeckého pracovníka na Vysokej škole pedagogickej v Nitre. Od roku 1992 začala pôsobiť ako odborná asistentka na Katedre matematiky Fakulty prírodných vied Vysokej školy pedagogickej v Nitre, kde doteraz aktívne pracuje. V roku 2002 obhájila habilitačnú prácu „O vyučovaní aplikovanej štatisticky v spoločenských vedách“ a získala vedecko – pedagogický titul docent v odbore Teória vyučovania matematiky na UKF. Vedecko – pedagogický titul profesor v odbore Štatistika získala po úspešnom inauguračnom konaní v roku 2009 na Mendelovej univerzite v Brne. V súčasnosti pôsobí ako profesorka na Katedre matematiky Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre a na Ústave školní pedagogiky Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati v Zlíne.
Vedecko – výskumná orientácia profesorky Tirpákovej je zameraná na pravdepodobnosť a štatistiku, aplikáciu matematických a štatistických metód v prírodných vedách, psychológii, pedagogike, medicíne či v archeológii. Zameriava sa aj na výskum v teórii vyučovania matematiky ako i v teórii fuzzy množín.
Pani profesorka významnou mierou prispieva ku kvalitnému pedagogickému procesu na katedre matematiky. Pod jej vedením bolo úspešne obhájených dvadsaťosem bakalárskych, dvadsaťdva diplomových a šesť dizertačných prác. Vedie prednášky a semináre pre študentov bakalárskeho, magisterského aj doktorandského štúdia. V aktuálnej pedagogickej činnosti sa venuje konkrétne výučbe štatistiky pre matematické aj nematematické odbory, analýze časových radov či štatistickému riadeniu kvality.
Obdivuhodná je aj profesorkina aktivita v rôznych komisiách, výboroch a radách. Je osobou zodpovednou za študijné programy na katedre matematiky na prvom a druhom stupni učiteľského i jednoodborového štúdia matematiky a na treťom stupni v teórii vyučovania matematiky, je predsedníčkou komisie pre habilitačné konanie a konanie na vymenovanie profesorov v študijnom odbore Teória vyučovania matematiky na UKF v Nitre a členkou komisie v odbore Aplikovaná matematika na STU v Bratislave. V Slovenskej Akreditačnej Agentúre je posudzovateľkou pre Vysoké školstvo SR pre odbor matematika. Taktiež je aktívnou členkou komisie KEGA MŠVVaŠ SR, Univerzitnej grantovej agentúry UKF v Nitre, Vedeckej rady UKF i Vedeckej rady FPVaI UKF v Nitre. Svoje členstvo zastáva aj vo výbore Jednoty slovenských matematikov a fyzikov a v Slovenskej štatistickej a demografickej spoločnosti. Je predsedníčkou a členkou štátnicových komisií, komisií pre rigorózne konanie a pre doktorandské štúdium v odbore Teória vyučovania matematiky na Fakulte prírodných vied a informatiky UKF v Nitre.
Publikačná činnosť profesorky Tirpákovej je veľmi bohatá. Je spoluautorkou dvadsiatich učebníc, štrnástich monografií a piatich učebných textov. Za vysokoškolskú učebnicu Základy štatistiky pre pedagógov jej bola udelená Cena dekana v kategórii „vysokoškolské učebnice, učebné texty“. Počas svojej kariéry publikovala stosedemdesiatosem vedeckých článkov, z toho dvadsaťtri článkov v karentových časopisoch a tridsaťtri článkov je registrovaných v databázach SCOPUS alebo Web of Science. Každoročne je jej udelená Cena rektora za dosahovanie vynikajúcich výsledkov v oblasti medzinárodne akceptovanej publikačnej činnosti. Z jej článkov čerpá mnoho výskumníkov, čoho je dôkazom štyristo päťdesiatšesť citácii, z toho dvestoosem citácii je SCI.

Vážená pani profesorka, milá Anička, pri príležitosti Vášho okrúhleho jubilea Vám v mene súčasných aj bývalých kolegov i študentov prajeme všetko najlepšie, veľa zdravia, mnoho šťastných rokov a úspechov tak ako v pracovnom aj osobnom živote.